Jógové pozice zvířátek

Pozice kočky (Cat pose) Mardžariásana

Kočka je hebká a mrštná. Pozice kočky je jednou z nejoblíbenějších pozic. Je velmi jednoduchá a výborně protahuje páteř a současně ji prokrvuje. Jeden z vůbec nejlepších cviků pro děti.

Hrbíme záda do kočičího hřbetu a následně hlavu skloníme a díváme se k pupíku. S nádechem prohneme páteř a hlavu zvedneme do záklonu. Střídáme kočičí hřbet a prohnutí.

Jak pozice kočky prospívá dětem:

Podporuje správné držení těla a správný dech, uvolňuje svaly podél páteře a pozitivně ovlivňuje pružnost celé páteře. Je vhodné jako prevence a léčba při bolestech zad. Pozice podporuje funkci vnitřních orgánů.

Pozice kobry (Cobra pose) Bhudžangásana

Hadi jsou součástí mnoha mýtů a legend a jsou spojováni s tvorbou, hojností a nesmrtelností.

Pozice kobry je záklonová pozice. Nejlepší způsob, jak zaujmout pozici, je ve fázích. Děti mají rádi příběh o kobří rodince. Nejprve malá kobra, pak máma kobra a táta kobra. V každé fázi je hrudní záklon o něco větší.

Jak pozice kobry prospívá dětem:

Zlepšuje pružnost páteře a protahuje ji, procvičuje obzvlášť její hrudní část. Působí preventivně proti bolestem zad. Podporuje činnost trávicích orgánů, odstraňuje zácpu a nadýmání, odstraňuje nechutenství. Zmírňuje napětí, hněv a negativní emoce. Příznivě působí na ledviny a játra.

Pes hlavou dolů (Downward-facing-dog) Adho Mukha Svanasana

Pozice představuje psa, který se protahuje hlavou dolů. S dětmi zkoušíme tu nejjednodušší variantu.

Jak pozice psa hlavou dolů prospívá dětem:

Zklidní mysl, odstraňuje únavu, protahuje ramena a lokty, podkolenní šlachy a ruce.

Pozice žáby (Frog Pose) Mandukasana

Žáby často reprezentují úrodnost, nadbytek a blahobyt, díky velkému množství vajíček, která kladou. Představují znovuzrození a obnovu díky radikálním přeměnám, kterými procházejí během života (vajíčko, pulec, žába). Žáby symbolizují nové příležitosti a ukazují nám, jak procházet životními změnami s klidem a s důvěrou. Žáby nám vzkazují: proplouvejme životními změnami s lehkostí.

Co pozice žáby dětem přináší:

Posiluje nohy a protahuje podkolenní šlachy.

Pozice lva (Lion pose) Simha ásana

Lvi – majestátní krása! Děti milují pozici lva. Lvi jsou obdivováni pro svou sílu, vůdčí roli, odvahu a věrnost. Pozice lva je ideální pozicí, kdy se děti spojí se svým vnitřním lvem a nechají odeznít negativní emoce. Lev nám vzkazuje: Pozvedni hlavu, buď hrdý a odvážný.

Co pozice lva dětem přináší:

Pozice lva prospívá hlasivkám i bránici, svalstvu obličeje a krku, protahuje šlachy na prstech rukou, uvolňuje čelistní klouby. Působí preventivně proti krčním, ušním a nosní chorobám. Uvolňuje, napětí, hněv a negativní emoce. Čistí jazyk a zlepšuje artikulaci.